Antiparazitární programy

zpět

Antiparazitární programy v sobě zahrnují boj proti vnějším (blechy, klíšťata, komáři, .....) a vnitřním (škrkavky, tasemnice, tenkohlavci,...) parazitům.

Přístup ke každé skupině parazitů je rozdílný, u nás i zcela individuální. Rozhodně nejsme příznivci plošné a bezhlavé aplikace antiparazitik. 

Pro každé zvíře se snažíme najít optimální variantu na základě druhu, věku, plemenné příslušnosti, celkového zdravotního stavu a možné expozice.

Antiparazitární přípravky, které na naší klinice používáme primárně volíme na základě dvou kritérií: bezpečnosti pro pacienta a jeho okolí a účinnosti. Vše ostatní je pro nás druhotné. 

Vnější parazité:
V tomto případě lze skutečně hovořit o prevenci. Používané přípravky parazity nejen zabíjí, ale také brání jejich opětovné invazi.

Lze využít různých cest - koupele, postřiky, pipety za krk, antiparazitární obojky a dnes už i tabletové přípravky.

Nutno podotknout, že se poměrně často zapomíná na velmi důležitou skutečnost. Většina vnějších parazitů, resp. jejich vývojových stadíí se vyvyjí ve vnějším prostředí. Při boji s nimi je tedy třeba důkladně ošetřit kromě zvířat i prostředí, kde se pohybují.

Vnitřní parazité:
Odčervení není preventivním zákrokem v pravém slova smyslu. Použitím jakékoli formy antiprazitik pouze usmrtíme parazity, kteří se ve zvířeti aktuálně nacházejí. K opětovnému nakažení může dojít během několika málo hodin či dnů.

                      " Odčervením se snažíme navodit křehkou rovnováhu mezi tělem hostitele a množstvím v něm obsažených parazitů."

Ve většině případů není invaze vnitřních parazitů pro zvíře nebezpečná a lze s lehkou nadsázkou říct, že každý máme svého parazita. Rizikovými skupinami jsou mláďata, stárnoucí a staří jedinci, zvířata s poruchou imunity a trávicími problémy. Zde je třeba zvýšené pozornosti. 

V našich antiparzitárních programech Vám nabízíme dvě cesty:

  1. pravidelné parazitologické vyšetření trusu a na základě výsledků stanovení odčervovacího programu ( odčervit/neodčervit, kdy, jak a čím) - vhodné spíše pro zvířata trvale žijící doma
  2. stanovení odčervovacího programu dle možné expozice, pracovního či sportovního využití, věku, plemene, místa pobytu atd.

V dnešní době lze velkou většinu aptiparazitární přípravků zakoupit volně v lékárnách, chovatelkých potřebách, na internetu a pod.. To opravdu není dobrá cesta....

 

 

Rezervace online nebo Kontaktní formulář


Do kolonky napište číslici pět
Po odeslání se s Vámi zkontaktujeme a případně domluvíme termín
nebo se objednejte ihned a jednoduše na čas, který Vám vyhovuje na rezervace online.
přátelská veterina

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí - Pátek
Sobota
Neděle
7 - 21 hod.
7 - 21 hod.
7 - 21 hod.

Po dohodě kdykoliv.

OBJEDNÁNÍ NUTNÉ.

Platit můžete také kartou:

RYCHLÝ KONTAKT

VETERINA VeMaP
Turecká 44
266 01 Malé Přílepy

MVDr. Miloš Havelka:
+420 722 347 461
MVDr. Iveta Melicharová:
+420 702 007 737
Mgr. Renáta Fojtíková:
+420 601 584 317

E-mail: kontakt@vemap.cz

SLEDUJTE NÁSCreated by veterinarniweb.cz, 2019